Paryż ciekawostki

Paryż – ciekawostki dla turystów

Paryż to prawdziwa kopalnia ciekawostek i fascynujących historii. Jako przewodniczka po stolicy Francji, z pasją odkrywam przed turystami sekrety tego niezwykłego miasta. Pozwólcie, że zabiorę Was w podróż po zakamarkach Paryża i opowiem o jego najciekawszych tajemnicach. Przygotujcie się na sporą dawkę wiedzy i zaskakujących faktów!

Pochodzenie nazwy i pierwsze ślady osadnictwa

 • Nazwa Paryż pochodzi od celtyckiego plemienia Paryzjów (Parisii), które w III wieku p.n.e. założyło osadę na wyspie Île de la Cité. Pierwotnie nazywali ją Lutetia, co oznaczało „podmokłe miejsce”.
 • Najstarsze ślady osadnictwa na terenie dzisiejszego Paryża datuje się na ok. 4500 lat p.n.e. Były to niewielkie wioski rolnicze nad Sekwaną.
 • – W czasach rzymskich Lutetia rozwinęła się w ważny ośrodek handlowy i administracyjny. Pozostałości term rzymskich z II wieku można dziś oglądać w Muzeum Cluny.

Ciekawostki o zabytkach i atrakcjach

 • Wieża Eiffla, symbol Paryża, początkowo miała stać tylko 20 lat. Zbudowano ją na Wystawę Światową w 1889 roku i planowano rozebrać po jej zakończeniu. Na szczęście wieża okazała się na tyle przydatna (m.in. do celów komunikacyjnych), że przetrwała do dziś.
 • Katedra Notre-Dame skrywa wiele sekretów. Jednym z nich jest to, że pod posadzką nawy głównej znajduje się tajemniczy labirynt ułożony z czarno-białych płytek. Jego przeznaczenie nie jest do końca jasne.
 • Łuk Triumfalny stoi na placu Charles’a de Gaulle’a, zwanym dawniej Placem Gwiazdy. To jedno z najbardziej ruchliwych rond w Paryżu, z którego odchodzi aż 12 alei. Przejście przez nie to prawdziwe wyzwanie!
 • Luwr to największe muzeum sztuki na świecie. Mieści się w dawnym pałacu królewskim, którego budowę rozpoczęto jeszcze w XII wieku. Dziś kryje blisko 35 000 dzieł sztuki z całego świata.

Życie codzienne i zwyczaje paryżan

 • Paryżanie uwielbiają spędzać czas w kawiarniach i na tarasach restauracji. To nieodłączny element życia towarzyskiego i kultury miasta. Wiele słynnych dzieł literatury i sztuki powstało właśnie w paryskich kafejkach.
 • Modne wśród paryżan są pikniki nad Sekwaną, zwłaszcza latem. Na bulwarach i w parkach można spotkać całe rodziny i grupy przyjaciół, delektujących się jedzeniem i winem na świeżym powietrzu.
 • Paryżanie słyną z elegancji i dbałości o wygląd. Mają wrodzoną swobodę w noszeniu nawet najbardziej wyszukanych stylizacji. Może dlatego Paryż uchodzi za światową stolicę mody?
 • Mieszkańcy stolicy Francji mają też swoje dziwactwa. Jednym z nich jest niepisana zasada, że w metrze nie powinno się rozmawiać ani nawiązywać kontaktu wzrokowego ze współpasażerami. Każdy zamyka się w swoim świecie.

Słynni paryżanie i wydarzenia historyczne

 • Paryż był domem i miejscem twórczości dla wielu artystów, pisarzy, muzyków. To tutaj tworzyli m.in. Vincent van Gogh, Claude Monet, Édith Piaf, Honoré de Balzac, Victor Hugo. Śladami ich życia i dzieł można podążać zwiedzając miasto.
 • W paryskim teatrze Odeon w 1896 roku bracia Lumière po raz pierwszy zaprezentowali publicznie film. Tak narodziła się kinematografia, która zrewolucjonizowała kulturę i rozrywkę.
 • Paryż był też świadkiem wielu przełomowych wydarzeń historycznych. To tutaj w 1789 roku wybuchła rewolucja francuska, która obaliła monarchię. A w 1944 roku miasto wyzwoliły spod niemieckiej okupacji oddziały Wolnych Francuzów i aliantów.

Rekordy i ciekawostki

 • Paryż ma aż 37 mostów nad Sekwaną. Najstarszy z nich to Pont Neuf (Nowy Most), wbrew nazwie pochodzący jeszcze z końca XVI wieku.
 • Najdłuższa ulica Paryża to Rue Vaugirard – ma aż 4,3 km długości. Przy niej mieści się m.in. siedziba Senatu Francji, Ogród Luksemburski i liczne teatry.
 • Paryskie metro jest jednym z najstarszych na świecie – pierwsze linie otwarto w 1900 roku. Dziś sieć liczy 16 linii i 302 stacje, a charakterystyczne secesyjne wejścia autorstwa Hectora Guimarda stały się symbolem miasta.
 • W Paryżu znajduje się ponad 450 parków i ogrodów. Największy z nich to Lasek Vincennes na wschodzie miasta, zajmujący aż 995 hektarów.

Mam nadzieję, że te ciekawostki rozbudziły Waszą ciekawość i zachęciły do odkrywania Paryża na własną rękę. To miasto, które nigdy nie przestaje zadziwiać i inspirować. Każda dzielnica, każdy zaułek i każdy zabytek kryją fascynujące historie, które czekają, by je odkryć.

Zachęcam Was do odwiedzenia Paryża i przeżycia tych niezwykłości osobiście. Koniecznie przespacerujcie się nad Sekwaną, zajrzyjcie do paryskich kafejek, odszukajcie dzieła ulubionych artystów. A jeśli będziecie mieć szczęście, spotkacie mnie – przewodniczkę, która z radością podzieli się z Wami kolejnymi sekretami tego magicznego miasta.

Paryż to miejsce, do którego chce się wracać bez końca. Miasto, które inspiruje i uwodzi, zachwyca i intryguje. Mam nadzieję, że dzięki tym ciekawostkom i Wy poczujecie jego wyjątkowy urok. Że zakochacie się w Paryżu tak jak ja i będziecie chcieli zgłębiać jego tajemnice przy każdej wizycie. Bo wierzcie mi – zawsze jest tu coś nowego do odkrycia. Trzeba tylko dobrze patrzeć i słuchać. Do zobaczenia w Paryżu!

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *