Panteon – ciekawostki
Panteon to prawdziwa kopalnia ciekawostek i fascynujących historii. Jako przewodniczka po Paryżu, z pasją odkrywam przed turystami sekrety tego niezwykłego miejsca. Pozwólcie, że zabiorę Was w podróż po zakamarkach Panteonu i opowiem o jego najciekawszych tajemnicach. Przygotujcie się na sporą dawkę wiedzy i zaskakujących faktów! 😊
Historia Panteonu – od kościoła do nekropolii
- Panteon został wzniesiony w latach 1758-1790 jako kościół św. Genowefy, patronki Paryża. Projektantem był architekt Jacques-Germain Soufflot, który chciał stworzyć francuską odpowiedź na rzymski Panteon.
- W 1791 roku, w czasie rewolucji francuskiej, kościół zamieniono na świecki grobowiec zasłużonych Francuzów. Pierwszym pochowanym tam był hrabia Mirabeau, jeden z przywódców rewolucji.
- W XIX wieku Panteon kilkakrotnie zmieniał funkcję między kościołem a nekropolią, w zależności od sytuacji politycznej. Ostatecznie w 1885 roku stał się świeckim mauzoleum narodowym.
Sławni mieszkańcy Panteonu
- W Panteonie spoczywa ponad 80 zasłużonych Francuzów i Francuzek. Są wśród nich pisarze, uczeni, politycy, wojskowi, działacze społeczni. To prawdziwa elita narodu francuskiego.
- Wśród najbardziej znanych „mieszkańców” Panteonu są: Wolter, Jean-Jacques Rousseau, Wiktor Hugo, Emil Zola, Maria Skłodowska-Curie (jedyna kobieta pochowana tam z własnych zasług), Aleksander Dumas, Louis Braille.
- Najnowszym nabytkiem Panteonu jest Simone Veil, była więźniarka Auschwitz i polityczka, która w 2018 roku jako piąta kobieta w historii została uhonorowana pochówkiem w tym miejscu.
Niezwykła architektura i dekoracje
- Panteon zbudowany jest na planie krzyża greckiego, z potężną kopułą na skrzyżowaniu naw. Kopuła ma 83 metry wysokości i średnicę 33 metrów – to jedna z największych kopuł w Paryżu, po bazylice Sacré-Cœur i Inwalidach.
- Fasadę Panteonu zdobi majestatyczny portyk z kolumnami w stylu korynckim, wzorowany na rzymskim Panteonie. Nad wejściem widnieje napis: „Aux grands hommes la patrie reconnaissante” („Wielkim ludziom wdzięczna ojczyzna”).
- Wnętrze Panteonu dekorują liczne malowidła, rzeźby i tablice pamiątkowe. Najbardziej znane freski to cykl „Życie św. Genowefy” Theodore’a Chasseriau oraz „Apoteoza Francji” Pierre’a Puvis de Chavannes.
Wahadło Foucaulta i inne eksperymenty
- W 1851 roku francuski fizyk Léon Foucault zawiesił w kopule Panteonu 67-metrowe wahadło, aby zademonstrować ruch obrotowy Ziemi. Eksperyment przeszedł do historii nauki i rozsławił Panteon na cały świat.
- Wahadło Foucaulta wisiało w Panteonie do 1853 roku, kiedy to przeniesiono je do Obserwatorium Paryskiego. Dziś w Panteonie można zobaczyć jego replikę, uruchamianą podczas specjalnych pokazów.
- Panteon był też miejscem innych eksperymentów naukowych. W 1798 roku fizycy Étienne-Gaspard Robert i Jacques Charles badali tu zachowanie balonów wypełnionych wodorem. A w 1832 roku François Arago mierzył w Panteonie prędkość dźwięku.
Ciekawostki i legendy
- Panteon zbudowany jest na wzgórzu św. Genowefy, najwyższym naturalnym punkcie Paryża. Według legendy, w czasach rzymskich znajdowała się tu świątynia Merkurego, boga handlu i podróży.
- W podziemiach Panteonu znajdują się krypty grobowe, w których spoczywają prochy zasłużonych. Są one udostępnione do zwiedzania – to niezwykła okazja, by oddać hołd wielkim Francuzom.
- Wśród pochowanych w Panteonie jest też… serce Leona Gambetty, polityka z czasów III Republiki. Zgodnie z jego wolą, serce zostało złożone osobno w specjalnej urnie.
- Panteon otacza wiele legend i anegdot. Jedna z nich głosi, że w noc przed pochówkiem nowego „lokatora”, wszystkie popiersia zasłużonych schodzą z cokołów i urządzają naradę, czy przyjąć go do swego grona!
Mam nadzieję, że te ciekawostki rozbudziły Waszą ciekawość i zachęciły do odkrywania sekretów Panteonu. To miejsce niezwykłe, które łączy w sobie historię, naukę i sztukę. Każdy zakamarek, każde dzieło i każde nazwisko kryją fascynujące opowieści, które czekają, by je odkryć.
Zachęcam Was do odwiedzenia Panteonu i przeżycia tych niezwykłości na własnej skórze. Koniecznie zejdźcie do krypt, by oddać hołd wielkim Francuzom. Popatrzcie w górę na majestatyczną kopułę, pod którą działy się rzeczy niezwykłe. Poszukajcie śladów eksperymentów naukowych, które zmieniły naszą wiedzę o świecie. A jeśli będziecie mieć szczęście, spotkacie mnie – przewodniczkę, która z pasją odkryje przed Wami kolejne tajemnice Panteonu.
To budowla, która od ponad dwóch wieków góruje nad Paryżem i jest świadkiem jego dziejów. Miejsce, gdzie spotykają się wielcy twórcy, myśliciele i bohaterowie Francji. Mam nadzieję, że dzięki tym ciekawostkom i Wy poczujecie wyjątkową więź z tym miejscem. Że odkryjecie magię Panteonu i będziecie chcieli wracać tu jak najczęściej. Bo wierzcie mi – za każdym razem Panteon zaskakuje czymś nowym. Trzeba tylko umieć patrzeć i słuchać. Do zobaczenia w Paryżu!
Panteon to prawdziwa perła wśród zabytków Paryża. Miejsce, które inspiruje, wzrusza i skłania do refleksji nad historią i osiągnięciami ludzkości. Mam nadzieję, że dzięki tej wycieczce po ciekawostkach i sekretach Panteonu, i Wy poczujecie jego wyjątkową atmosferę. Że zechcecie osobiście dotknąć tej wielkiej historii i poczuć dumę z dokonań tych, którzy nas poprzedzili. Panteon czeka na Was – z otwartymi drzwiami i z niezliczonymi opowieściami. Do zobaczenia w sercu Paryża!