Łuk Triumfalny ciekawostki

Łuk Triumfalny – ciekawostki i sekrety

Łuk Triumfalny to prawdziwa skarbnica ciekawostek i fascynujących historii. Jako przewodniczka po Paryżu, z pasją odkrywam przed turystami sekrety tego niezwykłego miejsca. Pozwólcie, że zabiorę Was w podróż po zakamarkach Łuku Triumfalnego i opowiem o jego najciekawszych tajemnicach.

Historia Łuku Triumfalnego – symbol chwały Francji

  • Łuk Triumfalny został wzniesiony na polecenie Napoleona Bonaparte w 1806 roku, dla upamiętnienia zwycięstw jego Wielkiej Armii. Budowa trwała aż 30 lat i zakończyła się dopiero w 1836 roku, już za panowania króla Ludwika Filipa.
  • Projektantem monumentu był architekt Jean-François Chalgrin, który wzorował się na antycznych łukach triumfalnych, jak Łuk Tytusa w Rzymie. Chalgrin nie doczekał ukończenia budowy – zmarł w 1811 roku.
  • Łuk Triumfalny stoi na placu Charles’a de Gaulle’a, zwanym dawniej placem Gwiazdy. To jedno z najbardziej ruchliwych rond w Paryżu, z którego odchodzi aż 12 alei. Przejście przez nie to prawdziwe wyzwanie!

Imponujące rozmiary i dekoracje

  • Łuk Triumfalny ma 50 metrów wysokości, 45 metrów szerokości i 22 metry głębokości. To jeden z największych łuków triumfalnych na świecie! Jego monumentalne rozmiary robią wrażenie na każdym, kto staje u jego stóp.
  • Na ścianach Łuku wyryto nazwy 128 bitew stoczonych przez armię francuską oraz 558 nazwisk generałów. To hołd dla bohaterów, którzy walczyli o chwałę Francji.
  • Łuk zdobią też liczne rzeźby i płaskorzeźby o tematyce wojennej. Najbardziej znane to „Marsylianka” François Rude’a, przedstawiająca alegorię Francji wzywającej obywateli do walki, oraz „Pogrzeb generała Marceau” Henri Lemaire’a.

Grób Nieznanego Żołnierza

  • Pod Łukiem Triumfalnym znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza, symboliczny grobowiec upamiętniający bezimiennych poległych w I wojnie światowej. Został tu złożony w 1920 roku.
  • Przy grobie pali się wieczny ogień, zapalony po raz pierwszy 11 listopada 1923 roku. To pierwszy taki znicz w historii, który stał się wzorem dla podobnych miejsc pamięci na całym świecie.
  • Codziennie o 18:30 odbywa się tu uroczysta ceremonia wznowienia ognia, w której uczestniczą kombatanci i przedstawiciele władz. To poruszający hołd dla tych, którzy oddali życie za Francję.

Widoki z tarasu widokowego

  • Na szczycie Łuku Triumfalnego znajduje się taras widokowy, z którego rozciąga się wspaniała panorama Paryża. Można z niego podziwiać Pola Elizejskie, Wieżę Eiffla, dzielnicę La Défense i inne słynne miejsca.
  • Aby dostać się na taras, trzeba pokonać 284 stopnie krętych schodów. To wysiłek, który się opłaca – widoki zapierają dech w piersiach! Można też wjechać windą, ale to mniej romantyczna opcja.
  • Z tarasu widać też 12 alei odchodzących od placu Gwiazdy. Tworzą one charakterystyczny układ, nazywany „gwiazdą” lub „słońcem”. Ten urbanistyczny pomysł zainspirował potem wiele innych miast na świecie.

Ciekawostki i rekordy

  • Łuk Triumfalny jest najczęściej odwiedzanym płatnym zabytkiem we Francji. W 2019 roku zwiedziło go aż 1,6 mln osób! Nawet w pandemicznym 2020 roku do Łuku zawitało ponad 700 tys. turystów.
  • W Łuku Triumfalnym mieści się małe muzeum poświęcone jego historii. Można w nim zobaczyć m.in. modele, ryciny i dokumenty związane z budową i dziejami monumentu.
  • Repliki Łuku Triumfalnego można znaleźć w wielu miastach na świecie, m.in. w Nowym Jorku, Meksyku, Bukareszcie czy Pjongjangu. To dowód na to, jak silnie ten symbol Paryża oddziałuje na wyobraźnię ludzi.

Wydarzenia historyczne

  • Łuk Triumfalny był świadkiem wielu ważnych wydarzeń w historii Francji. To pod nim w 1840 roku przeprowadzono uroczysty pogrzeb Napoleona, którego prochy sprowadzono z wyspy św. Heleny.
  • W 1885 roku pod Łukiem przemaszerował kondukt żałobny z trumną Wiktora Hugo, wielkiego pisarza i bohatera narodowego Francji. Hołd oddały mu tłumy paryżan.
  • Łuk odegrał też ważną rolę w czasie II wojny światowej. W 1940 roku przemaszerowały pod nim wojska niemieckie, świętując zajęcie Paryża. Ale już w 1944 roku Łuk stał się symbolem wyzwolenia, gdy wkroczyły pod niego oddziały alianckie i francuscy partyzanci.

Mam nadzieję, że te ciekawostki rozbudziły Waszą ciekawość i zachęciły do odkrywania sekretów Łuku Triumfalnego. To miejsce niezwykłe, które łączy w sobie historię, sztukę i pamięć. Każdy kamień, każda rzeźba i każde nazwisko kryją fascynujące opowieści, które czekają, by je odkryć.

To monument, który od prawie dwóch wieków góruje nad Paryżem i jest świadkiem jego dziejów. Mimo upływu czasu, wciąż robi wrażenie, wzrusza i skłania do refleksji. Mam nadzieję, że dzięki tym ciekawostkom i Wy poczujecie wyjątkową więź z tym miejscem. Że odkryjecie magię Łuku Triumfalnego i będziecie chcieli wracać tu jak najczęściej. Bo wierzcie mi – za każdym razem Łuk zaskakuje czymś nowym. Trzeba tylko umieć patrzeć i słuchać. Do zobaczenia w Paryżu!

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *